W mediach spotykamy coraz to nowe rodzaje diet reklamowane przez influencerów czy polecane przez firmy cateringowe, które specjalizują się w dietach pudełkowych. Czy jednak wszystkie diety są zdrowe i bezpieczne dla organizmu? Jak one wpływają na organizm człowieka? Dieta ketogeniczna, wysokobiałkowa, bezglutenowa, bez laktozy, ubogoenergetyczna, niskobiałkowa, lekkostrawna – kiedy wybrać jaką dietę, by osiągnąć swój cel?

Specjalistyczne diety

Wiele osób zwykle pracujących na etacie, ewentualnie uprawiających sport okazyjnie chciałoby przejść na taką dietę, jaką przyjmują sportowcy. Coraz popularniejsza robi się dieta ketogeniczna czy wysokobiałkowa. O ile masz rzeczywisty cel, by taką dietę stosować i skonsultowałeś się z lekarzem – nie ma przeciwskazań do ich stosowania. Jednak jeśli chcesz zamówić dietę ketogeniczną w formie diety pudełkowej, tylko dlatego, że jest popularna – nie tędy droga. Dieta ketogeniczna to wyeliminowanie węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami. Długotrwałe jej stosowanie może być szkodliwe dla zdrowia i samopoczucia. Nawet krótkie jej stosowanie bez odpowiedniej wiedzy i celu może okazać się nie tylko bezsensowne, ale także niebezpieczne. Każdą specjalistyczną dietę przed wprowadzeniem należy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Diety bezglutenowe i bez laktozy

Są to diety przeznaczone typowo dla osób, których organizm nie toleruje wyżej wymienionych składników. Są to diety jak najbardziej bezpieczne dla zdrowia, nie powodują żadnych skutków ubocznych a sam gluten czy laktoza nie są niezbędne do życia. Niemniej jednak nie ma sensu stosowania diety bezglutenowej u osób całkowicie zdrowych, tolerujących gluten. Nie ma to ani wpływu pozytywnego, ani negatywnego, więc kierowanie się modą na żywność bezglutenową nie ma zbyt konkretnego powodu, chociaż w porównaniu do diety ketogenicznej – jest całkowicie bezpieczne.

Jak się zatem odżywiać?

Jeśli dopiero zaczynasz zmianę swojego życia i chcesz wprowadzić jakąś dietę i zdrowo się odżywiać – nie szalej i nie wybieraj specjalistycznych diet na początek. Najpierw po prostu odżywiaj się zdrowo, unikaj żywności przetworzonej i fast-foodów, spożywaj 5 zbilansowanych posiłków dziennie i staraj się dostarczać organizmowi różnych produktów. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług firm cateringowych, które oferują gotowe diety, bogate w wiele potrzebnych składników z dokładnym opisem kalorycznym, dzięki czemu na początku będzie Ci łatwiej zarządzać dietą i kalorycznością.