W nocy, kiedy organizm odpoczywa, skóra musi podwoić swoje wysiłki, aby uruchomić mechanizmy naprawcze uszkodzeń powstałych w ciągu dnia. Dlatego ważne jest, aby przed pójściem spać wykonać odpowiednią pielęgnację twarzy. Należy przestrzegać ściśle określonej rutyny pielęgnacji twarzy, co pozwoli na nocną odnowę komórek.

Zmniejszanie szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych na skórę.

Zadaniem skóry jest między innymi tworzenie bariery chroniącej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz utrzymywanie nawilżenia skóry właściwej. Osiąga to dzięki silnej, spójnej strukturze międzykomórkowej składającej się z naturalnych substancji, które pomagają utrzymać nawilżenie i spójność skóry. Jednak z upływem czasu i w wyniku narażenia na działanie czynników środowiskowych funkcja bariery ochronnej staje się mniej skuteczna, skóra zapomina, jak się chronić, traci gładkość i naturalny blask. 
Obecnie większość społeczeństwa jest bardzo zainteresowana zdrowiem skóry i istnieje zapotrzebowanie na ukierunkowane i skuteczne produkty. Skóra stanowi granicę, która oddziela nasze ciało od wszystkiego innego. Jej  wysoki poziom unerwienia sprawia, że jest to narząd zmysłów, który odzwierciedla uczucia, emocje i stan zdrowia. Starzenie się jest oczywiście również widoczne. Dlatego tak bardzo interesuje się dziś zdrowiem i kondycją skóry.

Błędy, które możemy popełniać podczas rutynowej pielęgnacji twarzy przed snem.

Kładzenie się spać bez zmywania makijażu.

Jest to duży błąd. Nigdy nie kładź się spać bez usunięcia wszystkich śladów makijażu. W nocy skóra musi być dobrze oczyszczona, aby sen mógł spełniać swoją funkcję odpoczynku, naprawy i odnowy. Aby usunąć makijaż z okolicy oczu i okolic, należy użyć specjalnego preparatu. Ten obszar skóry jest bardzo cienki i ma specjalne potrzeby. Ma ona również inne pH niż reszta skóry. Dlatego też stosowanie produktów, które nie są przeznaczone specjalnie do tego obszaru, może powodować podrażnienia.

Nie należy używać tonera.

Toner nawilża skórę i wyrównuje jej pH. Pozostawia skórę gotową i przygotowaną do użycia innych produktów. Szybko się wchłania i można go nakładać za pomocą wacika lub delikatnie wklepywać. Odpowiedni tonik pomoże poprawić stan skóry już od pierwszego użycia. Wybierz odpowiedni, ponieważ masz do dyspozycji produkty do skóry wrażliwej, trądzikowej, tłustej lub suchej.

Nie należy stosować środków złuszczających.

Jest to ważny krok w rutynowej pielęgnacji twarzy na noc, co najmniej dwa razy w tygodniu, choć zależy to od rodzaju skóry. Złuszczanie lub peeling polega na głębokim oczyszczaniu naskórka w celu usunięcia zanieczyszczeń i martwych komórek nagromadzonych na powierzchni skóry, co sprzyja odnowie komórek.
Jak często należy złuszczać naskórek? Osoby z suchą skórą powinny wykonywać złuszczanie co dwa tygodnie. Osoby o skórze normalnej lub mieszanej powinny złuszczać naskórek raz w tygodniu. Osoby o skórze tłustej powinny złuszczać skórę dwa razy w tygodniu. Osoby o skórze wrażliwej powinny złuszczać naskórek od czasu do czasu, mniej więcej raz w miesiącu, zawsze stosując produkty przeznaczone do skóry wrażliwej.
Należy rozróżnić dwa rodzaje złuszczania naskórka.


Złuszczanie fizyczne. 


Ten rodzaj złuszczania przeprowadza się za pomocą produktów, które powodują mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń i martwych komórek, w oparciu o stałe cząsteczki ścierne o różnym charakterze i wielkości.


Złuszczanie chemiczne. 


Znany również jako enzymatyczny. Produkty te powodują złuszczanie chemiczne poprzez usuwanie komórek najbardziej powierzchownych warstw naskórka.
Złuszczanie przy użyciu tych środków chemicznych może powodować zaczerwienienie, wrażliwość i swędzenie.

Niestosowanie serum.

Serum, jako część nocnej rutyny pielęgnacyjnej, zatroszczy się o specyficzne problemy Twojej skóry i stanie się idealnym partnerem dla Twojego zwykłego kremu. Zazwyczaj jest ono  wyposażone w praktyczny kroplomierz, za pomocą którego można łatwo dozować tylko 3 lub 4 krople produktu, którego potrzebuje skóra. Serum ma również działanie nawilżające i pomaga wyrównać strukturę skóry właściwej.

Pomijanie kremu nawilżającego na noc.

Jeśli będziesz stosować dobry krem na noc, zapewnisz swojej skórze lepsze nawilżenie, zregenerujesz martwe komórki naskórka i dostarczysz jej wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje, aby ją wzmocnić i ujędrnić. Nadasz swojej twarzy blask i zapobiegniesz utracie kolagenu, co pomoże opóźnić proces starzenia się.

Inne nawyki, które warto włączyć do codziennej rutyny twarzy.

1. Stosuj zdrową, zrównoważoną i zróżnicowaną dietę.
2. Unikaj nagłych zmian masy ciała. Te zmiany masy ciała powodują rozciągnięcie skóry, które z wiekiem jest trudniejsze do zregenerowania.
3. Natychmiast przestań palić. Nikotyna i wszystkie szkodliwe substancje zawarte w papierosach powodują powstawanie dużej ilości wolnych rodników.
4. Dobre nawodnienie organizmu jest niezbędne. Tak, rozmawialiśmy już o nawilżaniu, jakie skóra otrzymuje dzięki kosmetykom. Ważne jest także, aby pić 2 litry wody dziennie, aby zapewnić skórze nawilżenie od wewnątrz.
5. Chroń skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, zarówno słonecznym, jak i pochodzącym ze sztucznych lamp. Jest to przyczyną pojawiania się zmarszczek i plam na skórze.
6. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości odpoczynku, uprawianie sportu i unikanie stresu, ponieważ jego skutkiem jest to, że Twoja skóra jest bardziej zaczerwieniona i się łuszczy.