Własnoręczne produkowanie biżuterii może przynieść wiele satysfakcji. Wykonywanie biżuterii dla siebie, przyjaciół lub też w celach sprzedażowych wymaga jednak wielu różnego rodzaju komponentów, a także odpowiednich narzędzi. Jak więc je dobrać, by mieć pod ręką wszystko to, co potrzebne?

Akcesoria jubilerskie do wyrobu własnej biżuterii można podzielić na kilka grup.

Kamienie szlachetne, szklane koraliki

Tzw. oczka, to często najważniejszy element danej sztuki biżuterii. Przy wyborze kamienia szlachetnego czy oczka wykonanego z innego materiału zazwyczaj wszystkie pozostałe komponenty dopasowuje się do tego właśnie elementu. Akcesoria jubilerskie tego rodzaju wykonane mogą być z bardzo wielu różnych materiałów, np. szkła, plastiku czy różnego rodzaju utwardzalnych mas.

Żyłki i rzemyki

Żyłki i rzemyki to nieodzowne akcesorium jubilerskie każdego twórcy biżuterii. Zaletą żyłek jest to, że są niewidoczne i plastyczne, rzemyki zaś są niezwykle wdzięcznym elementem biżuterii lubianym przez wiele osób. Rzemyki występować mogą w wielu kolorach, mogą być również wykonane ze skóry naturalnej lub ekologicznej. W swoich zbiorach komponentów biżuteryjnych warto mieć również rzemyki szyte. Są one odpowiednio grube, mogą więc być nawet najważniejszym, ozdobnym elementem danej sztuki biżuterii.

Łączniki, kółeczka, zapięcia

Odpowiednio dobrane zapięcie jest jednym z najważniejszych elementów biżuterii. W przypadku bransoletek czy dopasowanych naszyjników typu choker jest to akcesorium jubilerskie, którego zdecydowanie nie można pominąć. Ważne są również różne rodzaje elementów łączących, na przykład kółeczka w kolorze złotym, srebrnym lub miedzianym. Nie należy także zapominać o biglach do kolczyków.

Sznurki do biżuterii sutasz

Do produkcji biżuterii sutasz potrzebne są oczywiście sznurki sutasz. Najlepiej zaopatrzyć się w wiele sznurków w różnych kolorach, wykonanych na przykład z wiskozy. Potrzebne będą również odpowiednie, to znaczy cienkie i gładkie nici. Do wytwarzania biżuterii sutasz można użyć również cieniutkiej żyłki. Do wykończenia należy zaopatrzyć się w dosyć sztywny filc. Można go kupić w różnych grubościach i w wielu różnych kolorach.

Kleje i narzędzia

Zestaw narzędzi do wykonywania biżuterii powinien zawierać kleszczyki do zawijania i zamykania kółeczek, szczypce jubilerskie do cięcia drobnych elementów metalowych, a także pęsetę. Oczywiście wszystkie te akcesoria jubilerskie można posiadać w kilku różnych wielkościach. Bogato wyposażony warsztat ułatwi wykonywanie pracy. Bez względu na rodzaj wykonywanej biżuterii niezbędne będą nie tylko narzędzia, ale także odpowiedni klej. Dobry klej niezbędny jest przy wielu różnych technikach wykonywania biżuterii.