Wiosna to czas, w którym wiele osób tradycyjnie sprząta całe mieszkanie. Dla niektórych zwyczaj ten jest związany ze Świętami Wielkanocnymi, a inni odczuwają potrzebę odświeżenia energii w swoim mieszkaniu po zimie. Wśród podstawowych elementów takich porządków jest wyrzucenie niepotrzebnych rzeczy oraz poukładanie tych, które chce się zachować. Nie wiesz jak zabrać się za segregowanie swoich rzeczy? Aby ułatwić ci to zadanie przygotowaliśmy porady jak przeprowadzić wiosenne porządki w garderobie. Podążaj za przedstawionymi krokami i przekonaj się, jak łatwe jest sprzątanie!

Krok 1. Wyjmij wszystko z szafy

Większość z nas ma opory przed opróżnieniem całej garderoby i rozrzuceniem na łóżku lub podłodze jej zawartości. Jest to jednak element niezbędny w przypadku gruntownych porządków, umożliwiający usunięcie kurzu i poukładanie wszystkiego, od deski do deski. Dodatkowo, układanie ubrań na tych „umiarkowanie” poukładanych generuje w rzeczywistości jeszcze większy nieład. Dlatego nie wahaj się zrobić na chwilę większego bałaganu – ten stan jest przejściowy i pozwoli ci lepiej zorientować się w zawartości szafy.

Krok 2. Umyj półki

Korzystając z tego, że szafy zostały opróżnione, umyj dokładnie każdą z półek i szuflad. Mimo że przez cały czas znajdowały się tam ubrania, kurz mógł znaleźć przestrzenie do gromadzenia się. Do mycia użyj mokrej ścierki i pamiętaj, aby po zakończeniu nie wkładać nic do środka póki całość nie wyschnie. Aby przyśpieszyć proces możesz przetrzeć wilgotne przestrzenie suchym ręcznikiem.

Krok 3. Posegreguj swoje rzeczy

Najważniejszym elementem porządków jest określenie, czy wszystkie rzeczy nadal są ci potrzebne. Być może masz za małą sukienkę kupioną podczas szału na odchudzanie, garnitur ze studniówki, który od dawna na ciebie nie pasuje lub koszulkę z liceum, którą trzymasz tylko z powodu sentymentu. Zidentyfikuj takie rzeczy i oddaj lub wyrzuć – najprawdopodobniej nie będą ci już nigdy potrzebne. W segregacji ubrań pomoże ci kilka pytań:

– czy miałem to na sobie w ciągu ostatniego roku?

– czy czuję się dobrze w tym elemencie garderoby?

– czy to jest w moim rozmiarze i dobrze na mnie leży?

– czy z danym strojem wiąże się jakieś ważne wspomnienie?

– czy jest szansa, że jeszcze będzie mi potrzebne?

– czy jest wykonane z materiałów wysokiej jakości?

Jeśli odpowiedzi na wszystkie pytania brzmią NIE – ubranie automatycznie trafia na stertę rzeczy do wyrzucenia!

Krok 4. Daj ubraniom czas

Prawdopodobnie z wieloma rzeczami określonymi w poprzednim punkcie jako „niepotrzebne” łączy cię jakaś więź, nie pozwalająca na swobodne pozbycie się ich. Dlatego możesz wykorzystać jeszcze jedno rozwiązanie problemu: wyślij ubrania na kwarantannę! W tym celu zapakuj wszystko to, co budzi twoje wątpliwości do jednego pudła, opisz aktualną datą i schowaj z tyłu szafy, w garażu lub piwnicy. Jeśli w ciągu kilku miesięcy lub roku nie sięgniesz po nie ani razu – możesz wyrzucić je bez mrugnięcia okiem!

Krok 5. Zapakuj i schowaj zimowe ubrania

Następnym etapem porządków w garderobie jest schowanie rzeczy przeznaczonych na inny sezon – zimowych kurtek, swetrów i butów. Możesz schować je głęboko w szafie lub na górnych półkach (tam, gdzie masz gorszy lub utrudniony dostęp) albo zapakować do odpowiednio opisanego pudła i zanieść w inne miejsce. Dzięki temu zyskasz uczucie przestrzeni wśród swoich letnich ubrań, a efekt wizualny sprawi, że łatwiej będzie ci podjąć decyzję o doborze kreacji na dany dzień.

Krok 6. Poukładaj wszystko

Gdy już posegregujesz ubrania, możesz przystąpić do układania ich. W miarę możliwości umieść jak najwięcej na wieszakach – dzięki temu będzie ci łatwiej je przeglądać. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, pierwszeństwo na wieszakach niech dostaną ubrania z gniotących się materiałów oraz wyjściowe koszule i sukienki. Na tym etapie warto pomyśleć nad systemem składania niektórych rzeczy. Przykładowo: skarpetki możesz zawijać w kulki lub układać na stosy, każdą parę składając na pół. Wybierz metodę, która według ciebie jest najwygodniejsza i najmniej czasochłonna.

Krok 7. Odkładaj ubrania na miejsce

Tak naprawdę sprzątanie garderoby można zakończyć na kroku numer 6. Pamiętaj jednak, że sprzątanie i tworzenie bałaganu od nowa to najczęściej niekończący się, zapętlony proces. Dlatego, aby nie musieć powtarzać generalnych porządków co miesiąc, postaraj się za każdym razem odkładać ubrania na swoje miejsca i wyrzucać zniszczone rzeczy, których nie zamierzasz już naprawiać. Jeśli wyrobisz nawyk regularnego sprzątania po sobie wkrótce zauważysz, że czujesz się lepiej we własnej przestrzeni.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom twoja garderoba stanie się bardziej wygodna i przejrzysta niż kiedykolwiek wcześniej. Daj nam znać jak poszły twoje wiosenne porządki oraz podziel się własnymi poradami w komentarzach!